Afyon'da Bektâşi Nefesleri Tasavvuf Müziği Konseri düzenlendi

GÜNDEM
 

Afyon'da Bektâşi Nefesleri Tasavvuf Müziği Konseri düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Afyonkarahisar Valiliği, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Alimoğlu Kültür ve Araştırma Merkezi (AKSAM) ile AKÜ Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde 18 Mayıs Çarşamba günü “Bektâşi Nefesleri“ adlı Tasavvuf Müziği Konseri gerçekleştirildi. İsteniş Hakan TÜPLEK / Afyonkarahisar İGFA- AKÜ Sultan Dîvâni Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü ve Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Yûnus Emre Uğur ise;  “Anadolu coğrafyasının en önemli mutasavvıflarından olan Hacı Bektâş Velî’nin çağları aşan düşünceleri ve Anadolu irfânının günümüz dünyasında yansımalarının hâlâ devam etmekte olduğunu“ söyledi. Uğur,   “Bu doğrultuda 2021 yılı, UNESCO tarafından Hacı Bektâş Velî’nin vefatının 750’nci yıl dönümü nedeniyle Yûnus Emre ve Hacı Bektâş Velî yılı ilân edilmiştir. Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultan Dîvâni Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Merkezi(AKSAM) iş birliği ile gerçekleştirilen bu programda, Anadolu’yu nefesleriyle ilmek ilmek işlemiş gönül erenlerinin nefeslerini, nağmelerle anlatmaya çalışacağız. Hacı Bektâş Velî’nin himmetleriyle onu yâd edeceğimiz bu gecenin mânevi feyz ve lütfunun hepimizin üzerinde tüm hayatımız boyunca süre gelmesini en kalbî hislerimle niyâz ederim“ dedi.  Atatürk Kongre Merkezi’nde yapılan programda,  AKSAM Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından Uşşak, Hüseynî, Segâh ve Sabâ makamlarında nefesler icrâ edildi. Birbirinden kıymetli eserlerin icrâ edildiği bu programda, topluluk sanatçıları tarafından seslendirilen  “Ötme Bülbül Ötme“ Hüseynî nefesi eşliğinde semah ile sona erdi.  

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO), UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Afyonkarahisar Valiliği, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Alimoğlu Kültür ve Araştırma Merkezi (AKSAM) ile AKÜ Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde 18 Mayıs Çarşamba günü “Bektâşi Nefesleri“ adlı Tasavvuf Müziği Konseri gerçekleştirildi.

İsteniş Hakan TÜPLEK / Afyonkarahisar İGFA- AKÜ Sultan Dîvâni Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü ve Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Yûnus Emre Uğur ise;  “Anadolu coğrafyasının en önemli mutasavvıflarından olan Hacı Bektâş Velî’nin çağları aşan düşünceleri ve Anadolu irfânının günümüz dünyasında yansımalarının hâlâ devam etmekte olduğunu“ söyledi. Uğur,   “Bu doğrultuda 2021 yılı, UNESCO tarafından Hacı Bektâş Velî’nin vefatının 750’nci yıl dönümü nedeniyle Yûnus Emre ve Hacı Bektâş Velî yılı ilân edilmiştir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultan Dîvâni Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Merkezi(AKSAM) iş birliği ile gerçekleştirilen bu programda, Anadolu’yu nefesleriyle ilmek ilmek işlemiş gönül erenlerinin nefeslerini, nağmelerle anlatmaya çalışacağız.

Hacı Bektâş Velî’nin himmetleriyle onu yâd edeceğimiz bu gecenin mânevi feyz ve lütfunun hepimizin üzerinde tüm hayatımız boyunca süre gelmesini en kalbî hislerimle niyâz ederim“ dedi. 

Atatürk Kongre Merkezi’nde yapılan programda,  AKSAM Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından Uşşak, Hüseynî, Segâh ve Sabâ makamlarında nefesler icrâ edildi. Birbirinden kıymetli eserlerin icrâ edildiği bu programda, topluluk sanatçıları tarafından seslendirilen  “Ötme Bülbül Ötme“ Hüseynî nefesi eşliğinde semah ile sona erdi.
 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonunsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.