TÜBA tarafından AKÜ ev sahipliğinde “Mermer ve Doğaltaş Çalıştayı” düzenlenecek

EĞİTİM
 

TÜBA tarafından AKÜ ev sahipliğinde “Mermer ve Doğaltaş Çalıştayı” düzenlenecek

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde 14-16 Ekim 2022 tarihleri arasında “Mermer ve Doğaltaş Çalıştayı” düzenlenecek.
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde 14-16 Ekim 2022 tarihleri arasında “Mermer ve Doğaltaş Çalıştayı” düzenlenecek. Çalıştayın Düzenleme Kurulu Başkanı AKÜ Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Türkiye’nin özellikle mermer başta olmak üzere doğaltaş sektörünün en önemli kentlerinden biri olan Afyonkarahisar’da düzenlenecek çalıştayın başta bilim dünyası olmak üzere sektöre müspet katkılar yapmasını hedeflediklerini belirtti. Büyüksağiş, “Türkiye’de Mermer ve Doğaltaş Madenciliğinin Geleceği, Katma Değeri-Verimliliği ve Çevre” temasıyla gerçekleştirilecek olan çalıştay ile ilgili olarak, “Bu doğrultuda çalıştayda Türkiye doğaltaş sektör temsilcileri ile bu konuda uzman bilim insanları ve kamu kurum yetkililerinin bir araya gelerek, sektörel projeksiyonun yapılması, yüksek verimde ve kaliteli üretim gerçekleştirilmesi ve bu yolla da ihracat gelirlerimizin kısa sürede üst seviyelere çıkartılması için yol haritasının çizilmesi hedeflenmektedir” dedi. Sektör profesyonelleri bir araya gelecek Yerli ve yabancı bilim insanları ile sektör profesyonellerinin çalıştaya konuşmacı olarak katılmasının yanı sıra, programda yer alan panelde de ilgili kamu kurumları ile ihracata yönelik sektör temsilcisi kuruluş yetkilileri bir araya gelerek, sektördeki güncel sorunların masaya yatırılması ve bu sorunların ortak akılla çözülmesinin düşünüldüğünü kaydeden Büyüksağiş “Ülkemiz mermer ve doğaltaş sektörünün parlak geleceğine ışık olacak bu çalıştayımızda tüm sektörümüzle birlikte herkesi aramızda görmekten büyük onur duyarız” diye konuştu. Büyüksağiş, çalıştayla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Düzenleme Kurulunda Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Mermer ve Doğaltaş Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yavuz Çelik, Maden Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. İrfan C. Engin ve Arş. Grv. Mustafa Gürsoy, Hukuk Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Özkan Özyakışır ile TÜBA’yı temsilen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Tuğrul yer almakta olup, etkinlik AKÜ Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek. Etkinliğin son gününde fabrika-ocak teknik gezileri ve Frig Vadisi gezisi planlanmakta olup, etkinlik programının detayları yakında duyurulacaktır.”
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde 14-16 Ekim 2022 tarihleri arasında “Mermer ve Doğaltaş Çalıştayı” düzenlenecek.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde 14-16 Ekim 2022 tarihleri arasında “Mermer ve Doğaltaş Çalıştayı” düzenlenecek.

Çalıştayın Düzenleme Kurulu Başkanı AKÜ Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Türkiye’nin özellikle mermer başta olmak üzere doğaltaş sektörünün en önemli kentlerinden biri olan Afyonkarahisar’da düzenlenecek çalıştayın başta bilim dünyası olmak üzere sektöre müspet katkılar yapmasını hedeflediklerini belirtti. Büyüksağiş, “Türkiye’de Mermer ve Doğaltaş Madenciliğinin Geleceği, Katma Değeri-Verimliliği ve Çevre” temasıyla gerçekleştirilecek olan çalıştay ile ilgili olarak, “Bu doğrultuda çalıştayda Türkiye doğaltaş sektör temsilcileri ile bu konuda uzman bilim insanları ve kamu kurum yetkililerinin bir araya gelerek, sektörel projeksiyonun yapılması, yüksek verimde ve kaliteli üretim gerçekleştirilmesi ve bu yolla da ihracat gelirlerimizin kısa sürede üst seviyelere çıkartılması için yol haritasının çizilmesi hedeflenmektedir” dedi.

Sektör profesyonelleri bir araya gelecek

Yerli ve yabancı bilim insanları ile sektör profesyonellerinin çalıştaya konuşmacı olarak katılmasının yanı sıra, programda yer alan panelde de ilgili kamu kurumları ile ihracata yönelik sektör temsilcisi kuruluş yetkilileri bir araya gelerek, sektördeki güncel sorunların masaya yatırılması ve bu sorunların ortak akılla çözülmesinin düşünüldüğünü kaydeden Büyüksağiş “Ülkemiz mermer ve doğaltaş sektörünün parlak geleceğine ışık olacak bu çalıştayımızda tüm sektörümüzle birlikte herkesi aramızda görmekten büyük onur duyarız” diye konuştu.

Büyüksağiş, çalıştayla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Düzenleme Kurulunda Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Mermer ve Doğaltaş Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Yavuz Çelik, Maden Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. İrfan C. Engin ve Arş. Grv. Mustafa Gürsoy, Hukuk Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Özkan Özyakışır ile TÜBA’yı temsilen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Tuğrul yer almakta olup, etkinlik AKÜ Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek. Etkinliğin son gününde fabrika-ocak teknik gezileri ve Frig Vadisi gezisi planlanmakta olup, etkinlik programının detayları yakında duyurulacaktır.”

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonunsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.