AFAD'dan Suriye'deki briket evlerine ilişkin açıklama

GÜNDEM
 

AFAD'dan Suriye'deki briket evlerine ilişkin açıklama

Afet ve Acil Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye'deki briket evleriyle ilgili yayınlanan habere ilişkin açıklama yaptı.
Afet ve Acil Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye'deki briket evleriyle ilgili yayınlanan habere ilişkin açıklama yaptı. AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "2011 yılından beri Suriye’de devam etmekte olan iç savaşta, en az 500 bin sivilin hayatını kaybettiği, 14 milyon insanın yardıma muhtaç geldiği bilinmektedir. 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük insani krize dönüşen savaş nedeniyle 6,7 milyon insan ülke içinde evini terk etmek zorunda kalırken; 6,8 milyon insan diğer ülkelere sığınmıştır. Ülkemiz, bu sürece zorda kalanların saç, göz ve ten rengine bakmaksızın, insan hayatını önceleyen bir bakış açısıyla yaklaşmıştır. Evlerinden koparılan, soğuk denizlerde ölüme terkedilen, soyularak donması için sınır dışına itilen sivil göçmenlerin kendi topraklarında insanlık onuruna yakışır şartlarda yaşayabilmesi ve ülkemize sığınan geçici koruma altındaki Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerinin sağlanması için AFAD Başkanlığımız koordinasyonunda, aziz Milletimizin ve Milletimizden güç alan sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ile 25 Haziran 2020 tarihinde İdlib Briket Ev Projesi başlatılmıştır. Ülkemizin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde yürüttüğü başarılı operasyonlar sonucunda oluşturduğu güvenli bölgelerde, siviller için 259 noktada projelendirilen 78.700 briket evden 61 bini tamamlanmış; ülkemize yönelik göç dalgası yerinde yönetilerek 53.805 aile tamamlanan evlere yerleştirilmiştir. Yılsonuna kadar 100.000 briket evin tamamlanması hedeflenmektedir. Suriye'de oluşturulan güvenli bölgelere sağlanan sağlık, eğitim, barınma gibi hizmetlerin ardından 513 bin Suriyeli, ülkesine gönüllü olarak geri dönmüştür. Ülkemizde ve yardıma ihtiyaç duyan coğrafyalarda yürütülen tüm projelerde olduğu gibi, Milletimiz ve uluslararası toplum tarafından takdirle karşılanan bu projede de yasal çerçevede faaliyet gösteren, akredite edilmiş ve insanımızın gönüllü bağışlarıyla uzattığı yardım elini mazlumlara ulaştırma amacı taşıyan sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaya devam edilmektedir. Kamu kaynağı kullanılmayan projenin her aşaması, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ve AFAD Başkanlığı tarafından denetlenmektedir. Gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşlerin sağlanması için yürütülen çalışmaları akamete uğratma amacı taşıyan, toplumsal hassasiyetleri suiistimal eden ve iftiralar üzerine kurulan bu sözde haberle çıkar elde etmeye çalışan kişi ve grupları şiddetle kınıyor; konuyla ilgili takdiri yüce Milletimize bırakıyoruz."
Afet ve Acil Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye'deki briket evleriyle ilgili yayınlanan habere ilişkin açıklama yaptı.

Afet ve Acil Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye'deki briket evleriyle ilgili yayınlanan habere ilişkin açıklama yaptı.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"2011 yılından beri Suriye’de devam etmekte olan iç savaşta, en az 500 bin sivilin hayatını kaybettiği, 14 milyon insanın yardıma muhtaç geldiği bilinmektedir. 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük insani krize dönüşen savaş nedeniyle 6,7 milyon insan ülke içinde evini terk etmek zorunda kalırken; 6,8 milyon insan diğer ülkelere sığınmıştır. Ülkemiz, bu sürece zorda kalanların saç, göz ve ten rengine bakmaksızın, insan hayatını önceleyen bir bakış açısıyla yaklaşmıştır.

Evlerinden koparılan, soğuk denizlerde ölüme terkedilen, soyularak donması için sınır dışına itilen sivil göçmenlerin kendi topraklarında insanlık onuruna yakışır şartlarda yaşayabilmesi ve ülkemize sığınan geçici koruma altındaki Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerinin sağlanması için AFAD Başkanlığımız koordinasyonunda, aziz Milletimizin ve Milletimizden güç alan sivil toplum kuruluşlarımızın desteği ile 25 Haziran 2020 tarihinde İdlib Briket Ev Projesi başlatılmıştır.

Ülkemizin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde yürüttüğü başarılı operasyonlar sonucunda oluşturduğu güvenli bölgelerde, siviller için 259 noktada projelendirilen 78.700 briket evden 61 bini tamamlanmış; ülkemize yönelik göç dalgası yerinde yönetilerek 53.805 aile tamamlanan evlere yerleştirilmiştir. Yılsonuna kadar 100.000 briket evin tamamlanması hedeflenmektedir. Suriye'de oluşturulan güvenli bölgelere sağlanan sağlık, eğitim, barınma gibi hizmetlerin ardından 513 bin Suriyeli, ülkesine gönüllü olarak geri dönmüştür.

Ülkemizde ve yardıma ihtiyaç duyan coğrafyalarda yürütülen tüm projelerde olduğu gibi, Milletimiz ve uluslararası toplum tarafından takdirle karşılanan bu projede de yasal çerçevede faaliyet gösteren, akredite edilmiş ve insanımızın gönüllü bağışlarıyla uzattığı yardım elini mazlumlara ulaştırma amacı taşıyan sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaya devam edilmektedir. Kamu kaynağı kullanılmayan projenin her aşaması, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ve AFAD Başkanlığı tarafından denetlenmektedir.

Gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşlerin sağlanması için yürütülen çalışmaları akamete uğratma amacı taşıyan, toplumsal hassasiyetleri suiistimal eden ve iftiralar üzerine kurulan bu sözde haberle çıkar elde etmeye çalışan kişi ve grupları şiddetle kınıyor; konuyla ilgili takdiri yüce Milletimize bırakıyoruz."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonunsesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.